damskie rajstopy

Cała prawda o rajstopach, czyli skąd one się wzięły?

Trudno jest dziś wyobrazić sobie damską garderobę bez rajstop. Niewiele osób wie o tym, jak długą i trudną drogę przebyły, by zdobić nogi Pań. Jeszcze w średniowieczu rajstopy stanowiły część ubioru zarezerwowanego tylko dla mężczyzn. Zostań z nami, a dowiesz się, kiedy zapanowało nylonowe szaleństwo!

Rajstopy u mężczyzn?

Początków pończoch można doszukiwać się już w starożytności, badacze twierdzą, że już wtedy nosiły je kobiety do prac domowych. Ogromną popularność rajstop przyniosło jednak dopiero średniowiecze. Dawne rajstopy to przede wszystkim wełniane i jedwabne pończochy oraz nogawice, czyli rajstopo-spodnie, nie zakrywające dolnej części tułowia. Pończochy były tak modne, że nosił je nawet Król Słońce – Ludwik XVI.

Rajstopy i kobiety

rajstopy

Dopiero w latach 40 i 50 rajstopy zaczęły nosić pierwsze kobiety – profesjonalne tancerki. Niezwykle ważną datą w historii rajstop jest 1938 rok, gdyż wtedy firma Du Pont wprowadziła na rynek pierwsze syntetyczne włókno. Było ono odporne i delikatne. Nylon stał się z czasem powszechną nazwą rajstop. Wykonane z niego rajstopy były obiektem pożądania wielu kobiet, zwłaszcza tych, które do tej pory nosiły zsuwające się z nóg pończochy.

Rajstopy opanowują rynek!

rajstopy i butyW latach 80, pojawiły się pierwsze koronkowe rajstopy. Odtąd były one coraz cieńsze i coraz popularniejsze. W historii o rajstop nie wolno zapominać o Polsce. Polki również pragnęły mieć parę własnych pończoch. W PRL-u tradycją było wręczanie kobietom 8 marca goździka i rajstop. Dziś rajstopy możemy spotkać w rożnych kolorach, wzorach i fakturach.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s